Система освіти Польщі побудована таким чином, що дозволяє існувати як державним, так і приватним навчальним закладам, але на різних правових та економічних основах.

Державний навчальний заклад фінансується з бюджету Польщі. Для громадян Польщі навчання в ньому безкоштовне, але у кожного навчального закладу існує рівень вимог до середнього балу атестата. Якщо в польський державний ВНЗ поступає іноземець, то за польськими законами, оплата за навчання не може бути нижче, ніж 2000 євро на рік. Імениті вузи, наприклад Ягелонський Університет, можуть підвищити оплату від 4000 до 8000 євро за рік навчання.

Приватні вузи Польщі покладаються на свій внутрішній бюджет і встановлюють оплату за навчання, виходячи з витрат на організацію навчального процесу, а прибуток спрямовують на розвиток власної інфраструктури.

Навчання у приватних ВИШах платне для всіх студентів, незалежно від їх громадянства і становить 1000-1500 євро на рік, крім більш дорогих спеціальностей, таких як архітектура, право, бізнес-освіта, та англомовних програм. Оскільки у кожного поляка є право на безкоштовну освіту в державному ВИШі, приватні заклади, з метою залучення студентів на платну форму навчання, докладають всі можливі зусилля щодо забезпечення свого навчального закладу найкращим викладацьким складом, інфраструктурою, міжнародними стажуваннями та програмами обміну.