20.12.2019

Огляд можливостей безкоштовного навчання в технікумах та університетах Польщі.

Безкоштовне навчання в технікумах Польщі для українців

Навчання в державних польських технікумах для українців є безкоштовним. Батьками оплачується: проживання, послуги опікуна, харчування, медична страховка студента, витрати на підручники й посібники, проїзд тощо, орієнтовно 120-200 євро на місяць.

Умови навчання в польських технікумах:

 • термін навчання – 5 років
 • в технікумах викладаються як загальноосвітні, так і професійні дисципліни
 • під час навчання діти проживають в молодіжних гуртожитках під цілодобовою опікою вихователів, при гуртожитках організовують різноманітні заходи – гуртки, екскурсії, спортивні змагання тощо
 • як правило, при гуртожитках працюють їдальні, що забезпечують для учнів триразове харчування
 • по завершенні учні складають іспит матуру (аналог нашого ЗНО), за результатами якого відбувається зарахування до ВНЗ та отримують професійну кваліфікацію, що дозволяє працювати за професією на території ЄС
 • за успіхи у навчанні, активну роботу у гуртках, спортивні досягнення учням може надаватися заохочувальна стипендія або можливість проходження міжнародних практик

Вимоги до учня:

 • Вік до 18 років
 • Свідоцтво про базову загальну середню освіту
 • Володіння польською мовою на рівні А2 – B1
 • Наявність закордонного паспорта в учня та одного з батьків

Жодних вступних іспитів, результати ДПА чи ЗНО також не знадобляться.

Важливо! Діти до 17-18 років повинні мати офіційного піклувальника, який є громадянином Польщі та постійно проживає у місті навчання учня.

Деякі навчальні заклади виставляють додаткові вимоги: співбесіда на знання мови, конкурсний відбір, додаткові документи, тощо. Фахівці МОЦ Фелісія завжди знають про такі особливості й нададуть вичерпну інформацію щодо умов вступу до того чи іншого навчального закладу.

МОЦ Фелісія є партнером Технікуму Міжнародної школи Аванс, що пропонує кращі умови для учнів з України.

Як МОЦ Фелісія може допомогти:

Консультації з профорієнтування. Допоможемо визначитись з професією за допомогою професійних тестів та співбесіди з психологом.

Консультації з підбору навчального закладу. Допоможемо підібрати навчальний заклад за бажаним профілем. Така консультація у нас безкоштовна.

Курси польської мови. Допоможемо вивчити польську мову та отримати свідоцтво з визначенням рівня володіння мовою (В1, В2)

Підготовка документів. Ми сформуємо повний пакет документів, що повністю відповідатиме вимогам обраного навчального закладу.

Проводимо всю процедуру вступу: від реєстрації, апостилів, перекладів присяжних перекладачів – до отримання засвічення про зарахування у навчальний заклад.

Надаємо повну підтримку в отриманні студентської візи: оформлення пакету документів, заповнення анкети, консультуємо з питань проходження процедури отримання візи, допомагаємо вирішувати гострі питання.

Супровід ментора. За необхідності – допоможемо підібрати житло, проведемо ознайомчу екскурсію по місту, покажемо університет та всі необхідні заклади соціального значення: магазини, лікарні, аптеки, пункти обміну валюти та зняття готівки, сприяємо у розв’язанні інших побутових питань.

Безкоштовне навчання в університетах Польщі для українців

Розраховувати на безкоштовне навчання в державних університетах на загальних підставах разом із польськими громадянами мають можливість тільки особи, у яких є карта поляка, карта побиту або посвідка на проживання країни ЄС. Але українські абітурієнти, які не мають таких документів та можливості їх оформити, також можуть претендувати на безкоштовне навчання в Польських ВНЗ.

Безкоштовне навчання за наявністю сертифіката володіння польською мовою: умови та основні нюанси

Така можливість з’явилася після внесення змін до законодавства Польщі про вищу освіту у 2018 році. Згідно з останніми, майбутні студенти, що володіють польською мовою на рівні С1, можуть претендувати на безкоштовне навчання в польських університетах на рівні із польськими громадянами.

Як скласти іспит та підтвердити рівень С1

 • іспити проходять у наділених спеціальним правом підрозділами
 • детальніше з правилами сертифікації можна ознайомитись на сайті http://certyfikatpolski.pl/
 • вартість іспиту – 180 євро, оплата при отриманні сертифікату – 20 євро
 • абітурієнт має лише одну спробу на рік, щоб скласти іспит для отримання сертифікату
 • випускники польських ВНЗ, шкіл та технікумів, що навчалися польською мовою, можуть автоматично отримати сертифікат – без складання іспиту.

Важливо! Наявність сертифікату дає лише право на безкоштовну освіту, але не гарантує вступ. Будьте готові пройти конкурсний відбір чи складати додаткові іспити.

Університетські конкурси та програми

Польські вищі навчальні заклади зацікавлені в тому, щоб у них навчались найкращі студенти. Для цього університети оголошують конкурси, переможці яких можуть навчатись безкоштовно або отримувати стипендію, що покриває вартість навчання у ВИШІ.

Сілезький університет у Катовіце

 • більше 200 безкоштовних місць для іноземців за польськомовними програмами бакалаврату і магістратури
 • перелік місць за напрямками на 2019-2020 роки можна переглянути за посиланням
 • вступ на конкурсній основі
 • до уваги беруться середній бал атестату та рівень знання польської мови
 • вартість проживання, харчування та супутніх витрат не покривається
 • переможці конкурсу на безкоштовне навчання не можуть претендувати на стипендію чи інші матеріальні виплати

Державний Університет ім. Марії Кюрі-Склодовської

Університет проводить конкурс для іноземних студентів, що мають виняткові досягнення в галузі культури, науки, спорту чи суспільного життя “Taenty na UMCS”.

 • більше 50 безкоштовних місць для іноземців за польськомовними та англомовними програмами бакалаврату і магістратури
 • перелік спеціальностей та кількість місць можна переглянути за посиланням
 • конкурс проводиться за результатами розгляду досягнень студента та проходження кваліфікаційної співбесіди по Skype.

Для участі в програмі необхідно:

 1. Зареєструватись в системі IRK (irk.umcs.lublin.pl), заповнити профіль і вибрати напрямок навчання
 2. Заповнити анкету участі в конкурсі (мовою, котрою плануєте навчатись: на польськомовні напрямки – польською, на англомовні – англійською). В анкеті потрібно додати скани дипломів, сертифікатів грамот та довідок, котрі підтверджують активну участь абітурієнта в громадському житті, мистецькі, наукові, спортивні досягнення.
 3. Після надсилання анкети, абітурієнт отримує інформацію про дату та годину проходження кваліфікаційної співбесіди (співбесіда проводитиметься по Skype). Під час розмови перевірятимуться знання польської та деталі позашкільної суспільно-громадської/ наукової/спортивної та ін. діяльності абітурієнта

Університет інформаційних технологій та менеджменту в Жешуві

Університет інформаційних технологій та менеджменту пропонує абітурієнтам з України унікальну мотиваційну систему – стипендії від початку навчання. Знижки 100% і 50% на оплату за навчання призначаються за результатами кваліфікаційного тесту, що проводиться у Львові українською мовою наприкінці вступної кампанії. Завдяки цій системі студент може навчатись безкоштовно впродовж першого семестру, а пізніше – отримувати стипендію за успіхи в навчанні або потрапити до програми School of Leaders і навчатися цілком безкоштовно.

Умови участі в конкурсі:

 • обрати стаціонарну форму навчання (польською або англійською мовою);
 • подати документи до 31 липня;
 • набрати щонайменше 25 балів згідно з атестатом про повну загальну середню освіту й успішно скласти кваліфікаційний тест українською мовою у Львові наприкінці вступної кампанії.

Стипендіальні та грантові програми

Проект Study in Wroclaw

Study in Wrocław – це програма міської влади Вроцлава, що спрямована на залучення молоді з країн Східної Європи до навчання у вроцлавських ВНЗ. Для учасників проекту “Study in Wrocław” окремі навчальні заклади пропонують певну кількість безкоштовних місць. Приймальна комісія ВНЗ на підставі конкурсу визначає список кандидатів, яких буде звільнено від оплати за навчання за такими критеріями: рівень володіння польською мовою, середній бал атестата, оцінки із профільних предметів, мотивація до навчання.

Кандидати, які не були зараховані на навчання зі звільненням від оплати, але відповідають вимогам ВНЗ, можуть вступати на платне навчання.

Напрямки навчання: кандидат самостійно обирає навчальний заклад і напрямок навчання в університетах Вроцлава

Рівень: бакалаврат, магістратура

Мова навчання: польська

Навчальні заклади:

 • Вроцлавський університет: 10 безкоштовних місць на бакалавраті, 10 – на магістратурі
 • Вроцлавська політехніка: 3 безкоштовні місця на бакалаврат
 • Вроцлавський природничий університет: 15 безкоштовних місць
 • Вища школа бізнесу у Вроцлаві: 1 безкоштовне місце, та знижки 75%, 50%, 25% (за результатами конкурсного відбору)
 • Вища банківська школа у Вроцлаві: 5 безкоштовних місць

Університети можуть змінювати кількість безкоштовних місць щороку.

Умови:

 • наявність атестата про повну середню освіту чи диплома бакалавра (для кандидатів до магістратури);
 • володіння польською мовою на рівні В1 – В2;
 • не розглядаються документи осіб, які мають Карту поляка, а також які були зараховані на навчання у ВНЗ у рамках програми у попередніх роках;

Дедлайн: травень щороку

Стипендія ім. Стефана Банаха

Це спільна ініціатива Міністерства закордонних справ та Польського національного агентства з питань академічного обміну (NAWA), що реалізується в рамках польської програми сприяння розвитку.

Напрямки навчання: точні, природничі, технічні науки; економіка, європеїстика, ветеринарія.

Рівень: магістратура

Мова навчання: польська

Навчальні заклади: державні ВИШі Польщі (кандидат самостійно обирає навчальний заклад і напрямок навчання)

Умови: безкоштовне навчання та щомісячна стипендія NAWA на покриття прожиткового мінімуму у встановлений законом період навчання у Польщі.

Необхідні документи:

 • Заповнена анкета
 • Опис майбутньої дипломної роботи
 • Копія бакалаврського диплома
 • Підтвердження реєстрації на обрану програму в польському виші
 • Копія паспорта
 • Довідка про стан здоров’я
 • Сертифікат, який підтверджує знання польської мови

Дедлайн: червень щороку

Всесвітні студії (WorldWideStudies)

Програма Фонду Віктора Пінчука пропонує підтримку молоді України для отримання магістерського ступеня. Обов’язковою вимогою до усіх отримувачів грантів є зобов’язання по завершенню навчання за кордоном повернутися в Україну для роботи за основним місцем роботи за фахом протягом щонайменше 5 років.

Навчальні заклади: можна обрати будь-який університет з 200 найкращих університетів світу за версією рейтингів The Times Higher Education та QS

Напрямки навчання: аграрні науки, публічне право, альтернативна енергетика, інженерія та технології, державне управління, екологія та охорона навколишнього середовища

Мова навчання: польська або англійська

Рівень: магістратура

Умови:

 • бути громадянами України не старше 35 років на момент вступу до університету;
 • мати ступінь бакалавра, або вище, за фахом, що вимагається обраним закордонним університетом та магістерською програмою даного університету;
 • бути зарахованими (з документальним підтвердженням) до складу студентів магістерської програми закордонного університету та готовими почати навчання наступної осені;
 • мати чіткий план застосування отриманих знань та навичок в Україні;
 • мати твердий намір працювати в Україні за отриманим фахом;
 • більшість грантів покривають до 60% необхідної суми, але не більше 50 тис. доларів США за весь термін навчання (1-2 роки).

Дедлайн: з 1 лютого по 15 травня щороку.

Стипендіальна програма від Фундації Івана Павла II в Любліні

Навчальні заклади: Люблінський католицький університет Івана Павла ІІ

Напрямки навчання: теологія, філософія, право, природничі, суспільні, гуманітарні та точні науки

Мова навчання: польська

Рівень: магістратура (5 років), бакалавр (3 роки), магістратура ІІ ступеня

Умови:

 • стипендія надається особам, що походять з країн колишнього Радянського Союзу
 • стипендія включає безкоштовне навчання, проживання в будинку Фундації Іоанна Павла II або в гуртожитку Люблінського католицького університету (KUL)
 • стипендіати будуть отримувати стипендію протягом дев’яти місяців на рік (з жовтня по червень наступного року)

Необхідні документи:

 • власноруч написаний мотиваційний лист (польською чи англійською мовами)
 • анкета кандидата
 • анкета, яку заповнює духовна особа
 • рекомендаційний лист Правлячого Архієрея (польською чи англійською мовами)
 • ксерокопія паспорту
 • копія закінчення курсів польської мови
 • копії дипломів з олімпіад (якщо є)
 • документ, що підтверджує польське походження (якщо є)

Дедлайн: 1 березня – 30 квітня щороку

Як МОЦ Фелісія може допомогти:

Консультації з підбору навчального закладу. Більшість стипендіальних чи грантових програм дозволяє кандидату самостійно обирати навчальний заклад чи напрямок навчання. Ми допоможемо зорієнтуватися і зробити правильний вибір.

Курси польської мови. Допоможемо вивчити польську мову та отримати свідоцтво з визначенням рівня володіння мовою (В1, В2)

Підготовка документів. Ми сформуємо повний пакет документів, що повністю відповідатиме вимогам обраного навчального закладу.

Проводимо всю процедуру вступу: від реєстрації, апостилів, перекладів присяжних перекладачів – до отримання засвічення про зарахування у навчальний заклад.

Надаємо повну підтримку в отриманні студентської візи: оформлення пакету документів, заповнення анкети, консультуємо з питань проходження процедури отримання візи, допомагаємо розв’язувати гострі питання.

Супровід ментора. За необхідності – допоможемо підібрати житло, проведемо ознайомчу екскурсію по місту, покажемо університет та всі необхідні заклади соціального значення: магазини, лікарні, аптеки, пункти обміну валюти та зняття готівки, сприяємо у розв’язанні інших побутових питань.